ZÁCHRANA MLÝNA

Psal se rok 2015, kdy jsem se s rodinou přestěhoval do Českého Meziříčí. Již od samého počátku jsem si uvědomil, že objekt - později jsem od babičky zjistil, že se mu říká Hrnčířův mlýn - není žádná tuctová stavba, ale jedná se o zajímavou historickou budovu, kterých je v obci poskrovnu. Ve svém pátrání jsem pokračoval a obrátil jsem se na památkáře z Národního památkového ústavu v Josefově, kteří mně poskytli bližší informace včetně fotodokumentace interiéru. Ta byla pořízena několik let předtím, kdy objekt sami navštívili. Po jejím shlédnutí jsem byl již zcela přesvědčen, že má smysl usilovat o záchranu takto unikátního objektu včetně zachovalého mlynářského vybavení. Od roku 2016 jsem systematicky oslovoval vedení cukrovaru, kterému objekt patří, abych jej upozornil na historickou hodnotu objektu. Až následujícího léta nabraly události rychlý spád. Vlastník se rozhodl na základě požadavků z obce mlýn zbourat. Na stavebním úřadě již běželo řízení o jeho odstranění. V tuto chvíli se již jednalo o to, zda bude budova s jejím vybavením zachována pro příští generace, nebo odstraněna a nahrazena něčím jiným. Vzhledem k tomu, že již nebylo na co čekat, podal jsem na Ministerstvo kultury České republiky podnět na prohlášení Hrnčířova mlýna za kulturní památku, v tu chvíli již jako člen Společnosti ochránců památek ve východních Čechách, z. s. Postupně se k iniciativě připojují další lidé, kterým není lhostejný osud budovy.   


SPOLEČNOST OCHRÁNCŮ PAMÁTEK VE VÝCHODNÍCH ČECHÁCH 

Členem Společnosti jsem se stal v roce 2017. To již měla za sebou drahnou dobu existence - byla založena v roce 1990. Toto zájmové uskupení složené z odborníků i laiků z řad historiků, památkářů, stavařů a dalších zájemců o naši minulost se věnuje známým i méně známým památkám především v našem regionu, jak napovídá název. Šíří osvětu v oblasti památkové péče vydáváním publikací, pořádáním přednášek, upozorňováním státních orgánů na opomíjené objekty v regionu, organizací brigád na různých památkách atd.      


VIZE ZNOVUOŽIVENÍ MLÝNA 

Původně bylo zamýšleno přesvědčit vlastníka, firmu Tereos TTD, a. s., k revitalizaci objektu a jeho renovaci. Tudy však cesta nevedla. Společnosti však bylo ze strany majitele nabídnuto převzetí objektu za symbolickou cenu, aby se mohl pokusit o jeho záchranu. Když jsme souhlasili s tím, že si za své vezmeme nelehký úkol a budeme usilovat o tento cíl svépomocí, bylo jasné, že mlýn by měl plnit především úlohu interaktivního muzea věnovaného mlynářství a zdejším otcům mlynářům včetně přidruženého řemesla sekernictví. 

V úvahách jsem šli však dál a zrodila se myšlenka, že by bylo vhodné v části prostor instalovat expozici věnovanou dějinám obce České Meziříčí. Součástí bohatých dějin obce je mimo jiné skutečnost, že z Českého Meziříčí pochází slavný rodák a výrazná osobnost nejen církevního života 20. století, pozdější 23. královehradecký biskup Karel Otčenášek. I jemu by měla být věnována část prostor. Expozice k dějinám obce by vedle mlýna měla rovněž dokumentovat další významné objekty, jako je např. sousedící cukrovar. V prostorách objektu mlýna případně jeho okolí by se mohli pořádat také dočasné výstavy apod.

Jakousi třetí ucelenou vizí, jak naložit s objektem, je vytvoření prostoru, který by byl využíván za účelem přednášek, koncertů, případně jako zázemí pro různé kreativní dílny pro děti i dospělé.                 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky